Poszerzenie Opola

Chyba wiadomo wszystko na dowolny temat - "samowolka" :)
Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Poszerzenie Opola

Postautor: -MisieK- » 12 czerwca 2016, 13:20

Nie jestem do końca w temacie poszerzenie Opola bo nie mieszkam blisko i bezpośrednio mnie to nie dotyczy.
Jednak rozmawiam z ludźmi bezpośrednio zainteresowanymi i wyrobiłem sobie jakieś zdanie.
Teraz proszę Was napiszcie mi czy tak bardzo się mylę czy może jednak nie?

Wczoraj miałem spotkanie po latach z ludźmi z mojej szkoły średniej. Okazało się, że jedna z osób pracuje w opolskim ratuszu w bezpośrednim otoczeniu prezydenta miasta Opola. Generalnie ta osoba jest tym człowiekiem bardzo zauroczona. Uważa go za niezwykle utalentowaną i inteligentną osobą oddającą całego siebie tej pracy itp. itd same ochy i achy.
Nie znam kolesia, nie wnikam.
Jakoś tak, nie wiem czemu, temat zszedł na poszerzenie Opola. Takie (polityczne) tematy nie powinne pojawiać się na tego typu spotkaniach bo nigdy nie prowadzą do niczego dobrego :P
Okazało się, że moja wizja poszerzenia Opola jest totalnie z dupy, nie mam o niczym pojęcia i zostałem całkowicie zmanipulowany. Protesty były ustawkami, ludzi byli przekupowani żeby się pojawiać na nich (grille, kiełbaski i te sprawy). Na konsultacjach społecznych nikt nie przychodził, znaczy ludziom w rzeczywistości jest to obojętne, a tam gdzie niby byli ludzie to frekwencja była niska lub były ustawiane i mówienie/pisanie o sprzeciwie ponad 980% to jest propaganda. W rzeczywistości chodzi o to, że mniejszość niemiecka boi się utracić wpływy z elektrowni i to oni wszystkim manipulują i to oni tylko są przeciwko. Przyłączenie ma wszystkim wyjść na dobre i jest to naturalny proces w każdym dużym mieście, że Opole się dusi i nie może rozwijać. Podobno (ja nie wiem) jest jakaś strefa inwestycyjna właśnie na terenach przyległych do Opola, która w tej chwili jest nieuzbrojona. Jednak zaraz po przyłączeniu jej zostanie "od tak" natychmiast uzbrojona.
I tak dalej, i tak dalej.
Czy ja zostałem zmanipulowany przez niektórych z Was :P ?
Czy może ludzie, którzy zajmują się rządzeniem totalnie tracą kontakt z rzeczywistością ???
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: michal.m » 12 czerwca 2016, 14:28

Kuźwa, muszę coś napisać bo mnie krew zalewa jak takie teksty się pojawiają :/

Oczywiście, że ludzie, którzy zajmują się rządzeniem tracą kontakt z rzeczywistością. Są totalnie zmanipulowani. Ty dobrze o tym wiesz i nie wiem czemu jest w Tobie nutka niepewności kto kogo manipuluje.

Ta osoba o której wspominasz założę się, że nie zna danych z innej ręki niż z ręki ratusza.

Tereny przyległe do Opola (ta strefa inwestycyjna) to tereny wokół "grzybka" o które latami zabiegała gmina Dąbrowa doprowadzając do tego, że tymi terenami inwestycyjnymi są (a nie polami uprawnymi) i będą mogły zostać uzbrojone poprzez działania gminy Dąbrowa w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania. To trwało KILKA lat i jest na ukończeniu - rondo na grzybku będzie miało zjazd na te tereny (po drugiej stronie Clatronica) a jak Opole mówi, że uzbroi je od razu to nie zrobi nic innego niż gmina Dąbrowa po wieloletnich zmaganiach. Opole chce UKRAŚĆ gotowe, przygotowane, działające i dobrze prosperujące podmioty.

Turawa Park - niby dlaczego jest na terenie gminy Turawa? Bo Opole tej inwestycji nie chciało. Tak samo jak nie chciało Ikeii i jej w Opolu nie ma.
Elektrownia Opole - powstała z dala od Opola bo miasto jej nie chciało w swoich granicach kiedy ją planowano.
Chmielowice - ludzie się tam budują bo są to tereny uzbrojone (woda, kanalizacja, często gaz), z miejscowym planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy wydawanymi w 1-2 miesiąca. Postaw dom w Opolu... ziemia kosmiczna droga a do tego prawdopodobnie nie będziesz miał kanalizacji.

Opole się dusi? Hektary pól uprawnych, jajka i ziemniaki sprzedawane prosto od gospodarza i z ziemi przyległej praktycznie do osiedla ZWM.
Motorpower w Opolu leżący zaraz przy polach uprawnych...litości, przecież to jest 5min pieszo od bloków na ZWM.

Opole się dusi bo nie ma uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego, ziemia jest cholernie droga w stosunku do ziem w przyległych gminach, załatwianie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w Opolu to droga przez mękę, na wydanie samych warunków zabudowy w dzielnicy, gdzie dookoła są domy jednorodzinne czekałem ostatnio 3 miesiące. W gminach to samo jest załatwiane w 1-2 miesięcy. A co dopiero mówić o większych inwestycjach jak przemysłowe/handlowe planowanych w Opolu? To musi być katorga.

Na koniec dodam bo może nie wszyscy wiedzą, że na Opolszczyznę przyjechałem zaledwie 13 lat temu. I tak naprawdę oprócz rodziny żony nie mam żadnych "korzeni" związanych z tym regionem ale to co proponuje miasto Opole to nic innego jak KRADZIEŻ, która w normalnym kraju miałaby łeb ukręcony na samym początku.

Wkurwia mnie niemiłosiernie jak Opole stosuje zagrywki narodowościowe w tej "walce" na argumenty, że niby to tylko MN protestuje. Przyjechałem do Opola w 2003 roku i widząc na zdjęciach z 1997 roku zalane praktycznie całe miasto i widząc tabliczki na Pasiece dokąd sięgała woda nie mogłem w to uwierzyć, że zaledwie 6 lat po takiej powodzi miasto wygląda tak ładnie... wtedy słyszałem, że to dlatego, że Niemcy mnóstwo kasy wpompowali...
To protestują Ci, którzy nie godzą się na KRADZIEŻ ich terenów.

Jestem przekonany, że do takiej GRABIEŻY ziem nie dojdzie. Aż tak źle w naszym kraju nie jest by złodziejstwo na taką skalę robiono w białych rękawiczkach.

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: -MisieK- » 12 czerwca 2016, 14:40

Hehe. Michał nie ma we mnie niepewności. Chciałem tylko podzielić się tak na prawdę tym co sam wczoraj przeżyłem :P
Były wczoraj różne osoby i mówiły różne rzeczy. Pewnie połowa ludzi (a może znacznie więcej) nie ma zielonego pojęcia jakie w różnych instytucjach są układy, układziki, wszechobecna patologia itp. itd. I to, wierzcie mi lub nie, bez względu na przynależność partyjną :D
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Fenek » 12 czerwca 2016, 18:50

Wszystkie argumenty stosowane przez polityków są z przysłowiowej du*y. Sorki za wyrażenie :P
Temat jest bardzo rozległy i nie da się go ot tak opisać pisząc. Ewentualnie można na ten temat pogadać ;)
Tak jak napisał Michał, Opole przychodzi na gotowe. Płaczą za terenami inwestycyjnymi, a tak na prawdę nie robią nic żeby zagospodarować własne, które wcale nie są takie małe. Dwa największe to właśnie wymieniony Grzybek i cała ulica północna. Nie trzeba być nie wiadomo jak inteligentnym, żeby wiedzieć ile zakładów mogłoby się tam pomieścić.
Turawa Park i Elektrownia były zupełnie niechciane przez władze Opola kiedy powstawały. Chcieli, żeby postawiono elektrownię w okolicach Brzegu. Gdyby stałą bliżej Opola, to wzięliby tylko ją, bez okolicznych wiosek, a tak są zmuszeni zagarnąć to co jest po drodze. Tak jak Turawa Park, który powstał na terenie gminy Turawa i Opole właśnie ten mały fragmencik chce zagarnąć. Dość powiedzieć, że chociaż to centrum handlowe nie radzi sobie jakość specjalnie dobrze, to pozwala gminie się utrzymać.
Gmina Dobrzeń Wielki po utracie elektrowni, Norgipsu i tylu terenów straci 60% wpływów. A po rozbudowie wpływy z elektrowni mają być jeszcze 2,5 raza większe. Jak wiele utraci gmina możesz przeczytać tu: https://www.facebook.com/notes/nie-dla- ... 7010258441 . I to nie są żarty.
Niezwykle mała frekwencja to byłą na konsultacjach, ale w samym Opolu. Wzięło w nich udział bodajże 6% obywateli, a wynik był taki, że 2% populacji miasta opowiedziało się za.
W naszych gminach a także w samym powiecie frekwencja była bardzo duża a wyniki od około 90% do prawie 100% przeciw powiększeniu miasta.

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: michal.m » 13 czerwca 2016, 13:06

Fenek pisze:Płaczą za terenami inwestycyjnymi, a tak na prawdę nie robią nic żeby zagospodarować własne, które wcale nie są takie małe. Dwa największe to właśnie wymieniony Grzybek i cała ulica północna.

Całe okolice "grzybka" to są Wrzoski (gm.Dąbrowa), które właśnie są w tych złodziejskich planach. Co do ul.północnej to zgoda - są tereny ale jakoś wielkiego bumu na nie nie ma - jakoś Opole nie może ściągnąć inwestorów.

Jeszcze co do planów grabieży gotowego zapomniałem wymienić salon Lellek i Hotel Słociak w Sławicach (obok Makro)

Widać gołym okiem, że plany poszerzenia Opola opierają się w 95% na wchłonięciu dobrze prosperujących podmiotów. Na wszystkich terenach na których zależy władzom Opola są w całkiem duże firmy, które generują olbrzymią kasę z podatków. Oprócz oczywiście Chmielowic gdzie ludzie z miasta masowo się wyprowadzają do domków jednorodzinnych. Z wchłonięcia Krzanowic się wycofano bo dużych firm tam nie ma (oprócz stacji BP-Oktan i paru mniejszych-średnich firemek)

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Fenek » 13 czerwca 2016, 13:50

Sorki, z tym grzybkiem się pomyliłem.
Nam te pieniądze dają bardzo dużo i u nas widać, że się je wykorzystuje(i tak płacimy janosikowe), a w Opolu w którym nawet się nie mogą zabrać za remont mostu na Niemodlińskiej a mieli wielkie plany na trasę średnicową, najprawdopodobniej nie posłużą do niczego innego niż spłacanie części długu miasta.

Awatar użytkownika
Szwed
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2010, 18:03
Lokalizacja: Opole ZWM / Kraków

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Szwed » 13 czerwca 2016, 18:22

michal.m pisze:Co do ul.północnej to zgoda - są tereny ale jakoś wielkiego bumu na nie nie ma - jakoś Opole nie może ściągnąć inwestorów.

Ja tylko przypomnę, że 1/3 tego pustego pola należy nie do miasta, a do pewnej wesołej gromadki sióstr zakonnych z Warszawy, które dostały to za jakieś niby utracone majątki przed wojną. Cena, której żądają od inwestorów jest ponad 2 razy wyższa niż cena, po jakiej sprzedaje miasto. A że ich działki są na samym środku, to trudno ten teren zagospodarować. Dlatego Opole szuka innych terenów pod inwestycje (Wspólna, Wschodnia, Metalchem).
Ja mam mieszane uczucia co do tej sprawy. Chciałbym rozszerzenia miasta, ale wyłącznie na zasadzie dobrowolności, gdy któraś gmina chce się przyłączyć to OK, a jak nie, to nie.
Władzy faktycznie chodzi o pieniądze, bo chcą przyłączać wioski w środku lasu typu Świerkle, a nie chcą np. Przywór Opolskich, które już teraz są faktycznie zrośnięte z miastem, a mieszkańcy od dawna proszą o kursy MZK.
Aprilia Pegaso 650

"Im gorzej, tym lepiej" - sprawdzone wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Fenek » 13 czerwca 2016, 18:35

I właśnie o ten przymus w tym wszystkim chodzi. Tylko dobrowolnie nikt by się nie przyłączył, może poza Winowem, bo oni chcieli linię MZK.

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: michal.m » 17 czerwca 2016, 22:06

Szwed pisze:Ja tylko przypomnę, że 1/3 tego pustego pola należy nie do miasta

Czyli 2/3 należy do miasta. Na wjeździe do Opola stoi wielka tablica: 61,7 ha terenów inwestycyjnych. Ja się pytam: to jest mało ??!?!

Powiększanie jakiegokolwiek miasta ma jedynie sens, kiedy samo w swoich terenach jest totalnie zurbanizowane i faktycznie nie ma wolnych terenów. Bo taka jest idea miasta - urbanizacja a nie pola uprawne pod ziemniaki i zboże. Wtedy to jest zabudowa wiejska = wieś.

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Fenek » 17 czerwca 2016, 23:39

Wyobrażacie sobie takie na przykład Świerkle do których jedzie się 1,5-2km przez las, żeby były "miastem"? Bo ja nie.

Awatar użytkownika
Szwed
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2010, 18:03
Lokalizacja: Opole ZWM / Kraków

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Szwed » 18 czerwca 2016, 11:54

michal.m pisze:
Szwed pisze:Ja tylko przypomnę, że 1/3 tego pustego pola należy nie do miasta

Czyli 2/3 należy do miasta. Na wjeździe do Opola stoi wielka tablica: 61,7 ha terenów inwestycyjnych. Ja się pytam: to jest mało ??!?!

A jest to dużo? Wielki inwestor jak na przykład Volkswagen, który buduje fabrykę pod Wrześnią, potrzebował 220 ha.
Popatrz sobie na mapkę na stronie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie dość, że 61 ha, to jeszcze z wielką dziurą po środku (1/3 sióstr zakonnych), co uniemożliwia racjonalne zagospodarowanie tego terenu. Można tam pomieścić tylko takie małe zakładziki, jakie teraz już stoją przy Północnej.
Wyobrażacie sobie takie na przykład Świerkle do których jedzie się 1,5-2km przez las, żeby były "miastem"? Bo ja nie.

Ja też nie, zupełny absurd. Opole powinno przyłączać tylko te miejscowości, które już są zrośnięte z miastem, a nie jakieś pola i lasy.
Aprilia Pegaso 650



"Im gorzej, tym lepiej" - sprawdzone wielokrotnie.

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: michal.m » 18 czerwca 2016, 13:18

Szwed pisze:A jest to dużo? Wielki inwestor...
Miasto, które nie umie obecnie ściągnąć do siebie mniejszych inwestorów dla których ma obecnie tereny pod inwestycje będzie umieć ściągać tych największych inwestorów gdy będzie posiadał większe powierzchnie inwestycyjne?
To tak jakbym ja zajmując się tylko małymi obiektami budowlanymi (domy jednorodzinne) miałbym wskoczyć na projektowanie wieżowców biurowych...
Szwed pisze:Ja też nie, zupełny absurd. Opole powinno przyłączać tylko te miejscowości, które już są zrośnięte z miastem, a nie jakieś pola i lasy.
Dokładnie. Naturalne zwiększanie powierzchni miasta jak najbardziej.

Ktoś mi wyjaśni czemu nie wykorzystają tych pól uprawnych w granicach miasta?
Wykupić po cenach rynkowych od poszczególnych właścicieli, scalić działki, uchwalić plan zagospodarowania i na oko byłoby tam w jednym kawałku ~100ha
Obrazek

Awatar użytkownika
Szwed
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2010, 18:03
Lokalizacja: Opole ZWM / Kraków

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Szwed » 19 czerwca 2016, 16:31

michal.m pisze:Miasto, które nie umie obecnie ściągnąć do siebie mniejszych inwestorów dla których ma obecnie tereny pod inwestycje będzie umieć ściągać tych największych inwestorów gdy będzie posiadał większe powierzchnie inwestycyjne?

Ja myślę, że ściąganie inwestorów w ciągu ostatnich kilku lat idzie zdecydowanie lepiej, niż w ciągu poprzednich 15.
Opole nie jest mistrzem w ściąganiu inwestorów, ale podopolskie gminy również nie.
Zgadzam się, że trzeba zacząć od małych, ale przygotowanie terenu trwa długo, więc żeby pojawił się duży za 5 lat to już trzeba zaczynać.
Zobacz jak długo trwa scalanie gruntów pod szklarnie w Świerkach, które miały być zasilane ciepłem z elektrowni. Niekończąca się telenowela, jeden rolnik złoży protest i wszystko od początku.
michal.m pisze:Ktoś mi wyjaśni czemu nie wykorzystają tych pól uprawnych w granicach miasta?

Największe pole wzdłuż Luboszyckiej to teren wydobywczy cementowni. Co roku zjadają kawałek i w ciągu 25 lat pewnie zjedzą wszystko. A pole pomiędzy obwodnicą, a Oleską jest z tego co wiem głównie na budownictwo mieszkaniowe. Poza tym "wykupić i scalić działki" to nie takie proste, jak pisałem o szklarniach ^^^

Dla mnie to nie ważne, czy teren inwestycyjny będzie w Opolu czy Dąbrowie lub Dobrzeniu, najważniejsze, żeby go szybko uzbroić i żeby szybko powstały tam zakłady przemysłowe.
Aprilia Pegaso 650



"Im gorzej, tym lepiej" - sprawdzone wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: Fenek » 19 czerwca 2016, 19:34

Tereny inwestycyjne terenami inwestycyjnymi, Opole ma swoje i niech najpierw wykorzysta je, a potem marudzi. I nie powinno się robić nic, szczególnie tak ważnego, wbrew woli mieszkańców, a to może mieć bardzo duży wpływ na ich życie. Nie bez powodu osiedlali się poza miastem.

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Poszerzenie Opola

Postautor: michal.m » 20 czerwca 2016, 09:20

Szwed pisze:Zgadzam się, że trzeba zacząć od małych, ale przygotowanie terenu trwa długo, więc żeby pojawił się duży za 5 lat to już trzeba zaczynać.
Dokładnie. Dlatego gmina Dąbrowa od lat przygotowuje tereny pod inwestycje we Wrzoskach (okolice grzybka) aż tu nagle miasto Opole się budzi i zamierza im te tereny kraść bo z należącymi do siebie nie umie wystartować.
Szwed pisze:Zobacz jak długo trwa scalanie gruntów pod szklarnie w Świerkach
...aż tu nagle miasto Opole się budzi i zamierza im te tereny kraść.

Taka właśnie polityka powiększania miasta budzi największe protesty. A nie sama idea. Ale debile w ratuszu udają, że nie rozumieją przeciwników powiększania.

Szwed pisze:A pole pomiędzy obwodnicą, a Oleską jest z tego co wiem głównie na budownictwo mieszkaniowe.
Na budownictwo mieszkaniowe? Bez totalnego uzbrojenia tych pól mają się ludzie budować? bez ani jednej drogi dojazdowej a tylko pusty wylot na pole na rondzie przy Turawa Park?
Szwed pisze:Poza tym "wykupić i scalić działki" to nie takie proste
Owszem, nie jest proste jeśli za ziemię oferuje się marne grosze. Jeśli się zaoferuje uczciwą cenę (bądź uczciwą wymianę gruntu) to każdy sprzeda/wymieni się przeliczając zyski i straty. Jeśli się zrobi odpowiednią kampanię informacyjną to ludzie do wszystkiego się przekonają (patrz np. kampania parówkowa w Polsce i jak można odpadki ładnie opakować i zachęcić ludzi do ich kupowania,hah)

Fenek pisze:Nie bez powodu osiedlali się poza miastem.
Dokładnie. Mogli równie dobrze osiedlać się w mieście.
W swojej działalności wykonaliśmy trochę adaptacji projektów gotowych domów jednorodzinnych, połowa naszych klientów to mieszkańcy Opola, którzy kupują działki poza Opolem i budują się/będą budować się tam. Druga połowa to mieszkańcy wiosek i działki dziedziczone od rodziców.
Mieliśmy 1 (jeden) przypadek projektu domu, który powstaje w mieście Opolu. Działka dziedziczona od rodziców.


kuchnie Ruda Śląska

Wróć do „HYDE PARK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika