Prawko kat. B

Chyba wiadomo wszystko na dowolny temat - "samowolka" :)
Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 02 marca 2016, 09:40

Czy ktoś się orientuje w szczegółach jak wyglądają teraz formalności związane z prawkiem kat. B?
Chodzi mi o osobę, która nie ma jeszcze ukończonych 18 lat.
Oczywiście pomijam kwestie lekarza i fotki, pytam co dalej?
Z tego co wiem PKK można wyrobić na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, czy tak jest?
Rozumie, że skoro taka osoba nie ma jeszcze dowodu to może robić wszystko na paszport?
Jak wcześnie można zdawać egzamin? Trochę sprzeczności znalazłem w tej materii.
Kiedyś na bank było, że musi mieć wiek w dniu egzaminu. Teraz chyba 30 dni przed ??
Czy jest różnica między egzaminem teoretycznym i praktycznym w tej kwestii?
Chodzi mi oto, że wiele szkół do jazd dopuszcza dopiero osoby, które zdały teorię. To nawet ma sens bo taka osoba choć po części udowadnia zdobycie odpowiedniej wiedzy teoretycznej.
Coś tam zmieniali, że można teraz teorie zdawać bez kursu, zgadza się?? Tylko jak wcześnie?
I kolejne pytanie, czy jeśli taki delikwent zapisze się do jakiejś szkoły jazdy to czy wtedy sam decyduje o pójściu na egzamin teoretyczny czy musi to zrobić przed zapisaniem się do szkoły bo potem to szkoła decyduje. Nie wiem jak to działa teraz, bo wcześniej szkoła musiała w systemie wydać zgodę na pójście na egzamin.
Czy, jeśli taka osoba zaczyna przed ukończeniem 18 roku życia to potrzebuje zgodę obojga rodziców?
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Remilo7
Posty: 199
Rejestracja: 23 maja 2015, 21:06
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Re: Prawko kat. B

Postautor: Remilo7 » 02 marca 2016, 10:44

Przy wyrabianiu PKK jest potrzebne (oprócz tego co wymieniłeś) :
- odpowiednia zgoda od rodziców (nie każdy wzór z Internetu im się podoba),
- dowód / paszport + potwierdzenie zameldowania (nie starsze niż sprzed 3 miesięcy i oryginał).

Do OSK można zapisać się 3 miesiące przed urodzinami, a do egzaminu (chyba nie ma znaczenia czy praktyki, czy teorii) na miesiąc przed.

Jeżeli dogadasz się ze szkołą jazdy, to pewnie nie będziesz musiał wgl teorii u nich robić, a samą praktykę, ale z tego co kiedyś pytałem, rezygnacja z nauki teorii nie obniży nawet trochę ceny całego kursu, więc nie wiem czy warto to robić.
Jawa 50 > Yamaha TDR 125 > Kawasaki ER5 > Yamaha TDM 850

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 02 marca 2016, 12:19

Kurde ile komplikacji :(
Czyli najlepiej iść do urzędu i zapytać jaka zgoda jest ok :)
Albo może wyrobić ten dowód tymczasowy, bo tam będzie adres zameldowania i wtedy, jak rozumiem, nie będzie potrzebne zaświadczenie o zameldowaniu.
Co do teorii to nie chodzi oto aby było taniej tylko szybciej :P
Na teorie można sobie chodzić jednym torem, a w miedzy zasie już sobie zdać egzamin :P
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Prawko kat. B

Postautor: michal.m » 02 marca 2016, 13:51

-MisieK- pisze:Albo może wyrobić ten dowód tymczasowy, bo tam będzie adres zameldowania

yyyyy, teraz w dowodach osobistych nie ma żadnego adresu (zamieszkania/zameldowania) to raczej w tymczasowym też nie będzie... chociaż cholera ich tam wie ;P

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Prawko kat. B

Postautor: Fenek » 02 marca 2016, 14:02

Ja jak robiłem A1 przyniosłem paszport, zaświadczenie o zameldowaniu(na stałe) i zgodę rodziców.

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 02 marca 2016, 14:12

O kurde, a ja myślałem, że skoro nie znieśli obowiązku meldunkowego (czy tam przesunęli jego zniesienie) to, że nie zmieniali wzorów dowodów. Teraz sprawdzam, że rzeczywiście od 01.03.2015 nie ma już adresu.
Jakie to jest popaprane w tym kraju, czyli tak jak w tym przypadku, gdzie ten adres jest potrzeby, trzeba iść najpierw po zasrane zaświadczenie o adresie. No to wprowadzono nam mega ułatwienie, nie ma co. Z drugiej strony, jakie znaczenie do zrobienie prawka ma to gdzie mieszkam?? Przecież teraz robi się prawko gdzie się chce, więc pytam się po co ?
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Fenek
Posty: 807
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 00:20
Lokalizacja: Dobrzeń

Re: Prawko kat. B

Postautor: Fenek » 02 marca 2016, 20:08

Robi się gdzie się chce? W tamtym roku dzwoniłem do urzędu w Opolu i tam gdzie jestem zameldowany na stałe i powiedzielimi, że trzeba zrobić prawko w miejscu meldunku. I moje zaświadczenie o zameldowaniu chyba było starsze. U mnie cała procedura robienia prawka jest mocno utrudniona, bo zameldowany jestem ponad 120km stąd.

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 02 marca 2016, 20:16

No co Ty? Co znaczy "zrobić" prawko w miejscu meldunku. Przecież już teraz można kurs robić gdzie się chce i zdawać gdzie się chce w Polsce. Mało tego w jednym miejscu możesz teorie, a w innym praktykę. Wszystko dzięki PKK.
Chyba, że chodzi oto, że PKK trzeba zrobić w miejscu meldunku i potem fizycznie prawko jest wydawane przez starostę gdzie jesteś zameldowany. To rzeczywiście tak może być.
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Remilo7
Posty: 199
Rejestracja: 23 maja 2015, 21:06
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Re: Prawko kat. B

Postautor: Remilo7 » 02 marca 2016, 21:06

Misiek, przy nowych dowodach z tego co kiedyś słyszałem, działa to w ten sposób, że oni jakoś mogą sobie z nich sczytać ten adres i inne ukryte dane. Głównym celem było niby to, że jak ktoś zgubi, to żeby znalazca nie miał od razu dostępu oprócz do wszystkich jego danych osobowych, też do adresu. Także raczej przy dowodzie nadal nie trzeba mieć potwierdzenia zameldowania.
Jawa 50 > Yamaha TDR 125 > Kawasaki ER5 > Yamaha TDM 850

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 02 marca 2016, 21:30

Co Ty żeś teraz wymyślił ??
Skąd niby takie informacje ??
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Remilo7
Posty: 199
Rejestracja: 23 maja 2015, 21:06
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Re: Prawko kat. B

Postautor: Remilo7 » 02 marca 2016, 22:36

Cóż, rzeczywiście jak się zagłębiłem szybko w temat to coś daleko te moje stwierdzenia są od rzeczywistości :P
Słyszałem o tym od osób trzecich, jeszcze na chwile zanim te dowody wprowadzono, wydaje mi się, że najbliżej tego co napisałem byłoby to zdanie: "Ministerstwo zapewnia, że nie, gdyż dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL." z tego artykułu : http://news.money.pl/artykul/nowe-dowody-osobiste-znika-adres-ale,89,0,1715033.html

Swoją drogą, to ciekawe jest też to: "Co ważne, zgodnie z wprowadzaną ustawą, znaczenie prawne straci również wskazanie adresu zameldowania w „starych” dowodach osobistych, wydanych na podstawie dotychczasowej ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie bowiem z nową regulacją, od dnia 1 marca 2015 roku adres miejsca zameldowania zamieszczony w „starym” dowodzie osobistym nie potwierdza adresu miejsca zameldowania (art. 89 ust. 1 ustawy)." (http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/706824,Nowe-dowody-osobiste-co-zmieni-sie-w-praktyce.html)

No więc teraz już nie wiem jak to w praktyce po tych zmianach wygląda... Czy trzeba przynieść jakieś potwierdzenie zameldowania, czy może w ogóle bez żadnego adresu się wszystko załatwia.

EDIT:

Jeszcze taki artykuł http://polska.newsweek.pl/nowe-wzory-dowodow-osobistych-od-1-marca-zobacz-co-sie-zmieni,artykuly,357225,1.html i takie stwierdzenie: "Dla pewności pozostaje nr PESEL, którego weryfikację ma możliwość wiele instytucji (choćby urząd skarbowy, policja, itp.). Brak adresu w dowodzie nie powinien być więc przeszkodą przy załatwianiu spaw urzędowych."
Jawa 50 > Yamaha TDR 125 > Kawasaki ER5 > Yamaha TDM 850

Awatar użytkownika
-MisieK-
Posty: 1776
Rejestracja: 12 lutego 2015, 08:38
Lokalizacja: OB

Re: Prawko kat. B

Postautor: -MisieK- » 12 maja 2016, 12:20

Dobra kilka rad dla tych co są przed 18 i będą to przerabiać.
Po pierwsze lepiej iść wyrobić sobie najpierw dowód osobisty.
Nie trzeba czekać do 18 żeby zrobić dowód, a łatwiej potem przy prawku będzie.
Żeby wyrobić dowód trzeba się udać z jednym rodzicem i tutaj uwaga bo to dość dziwne jest - wniosek podpisuje rodzic, a nie osoba, dla której wyrabiany jest dowód. Obecnie w dowodzie nie ma już naszego podpisu, ani adresu zameldowania.
Teraz albo czekamy na dowód, albo już nawet z tym wnioskiem o dowód można udać się do wydziały komunikacji w celu wyrobienia PKK.
Zarówno do dowodu jak i prawka potrzebne jest po 1 zdjęciu.
Do prawka potrzebujemy jeszcze wniosek oraz badanie lekarskie - obecna cena to niestety 200zl.
Do tego osoba nieletnia potrzebuje zgodę rodziców i tutaj uwaga w Brzegu wystarcza jak jeden rodzić się podpisze i udzieli zgody.
Coś Pedro wspominał o potwierdzeniu meldunku, ale nas nikt o to nie pytał.
Simson SR50 B4->S51/1 E/2->KTM Duke 125->Kawasaki ER-6n->
->Triumph Street Triple R Matte Phantom Black
Obrazek

Awatar użytkownika
Remilo7
Posty: 199
Rejestracja: 23 maja 2015, 21:06
Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Re: Prawko kat. B

Postautor: Remilo7 » 12 maja 2016, 22:58

Potwierdzenia meldunku na pewno kiedyś ode mnie chcieli jak jeszcze nie miałem dowodu i posługiwałem się paszportem.
Jawa 50 > Yamaha TDR 125 > Kawasaki ER5 > Yamaha TDM 850


kuchnie Ruda Śląska

Wróć do „HYDE PARK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika