Gdzie dostanę gładki pręt fi 12

Miejsce na zapytania i porady techniczne, a także na informacje o usługach motocyklowych na terenie Opolszczyzny. Tu możesz także zareklamować swoją działalność ;)
Awatar użytkownika
Puzon
Posty: 263
Rejestracja: 17 września 2009, 11:59
Lokalizacja: Szczedrzyk

Re: Gdzie dostanę gładki pręt fi 12

Postautor: Puzon » 27 sierpnia 2015, 22:24

Na filmie to wygląda spoko ale nigdzie nie jest napisane jak to się zachowuje w drodze, w podróży często zdarzają się przewrotki-paciaki jak pręt się zachowa nie wiadomo. Niby to ma 3 punkty podparcia i przy pracy góra dół pewnie jest mocne i stabilne ale na boki już może się giąć szczególnie przy trzech ciężkich kufrach. Popatrz ile jest ofert stelaży z pręta a ile rurkowych to już podpowiada z czego powinien być zrobiony. Nie chce mi się tu rozpisywać ale generalnie profil czy okrągły czy kwadratowy są o wiele mocniejsze i wytrzymalsze jak pręt.
Stelaże które zrobił mi Arnold naprawdę robią robotę. Centralny był pod dużą sakwę ale po przymocowaniu płyty dźwiga kufer 52litry. Szukaj pomocy w gięciu rurek a nie pręta.
https://www.facebook.com/motobajkal/

Jest nas tylu i każdy ma prawo do własnego stylu.

Awatar użytkownika
michal.m
Posty: 520
Rejestracja: 22 maja 2012, 11:53
Lokalizacja: Opole

Re: Gdzie dostanę gładki pręt fi 12

Postautor: michal.m » 29 sierpnia 2015, 15:29

Przekrój okrągły pełny mniej wytrzymały od rurowego? Kto Wam takich bajek naopowiadał?

Panowie, o wytrzymałości materiału decyduje moment bezwładności. Pręt fi12 vs. rura fi12 zdecydowanie wygrywa pręt w tej kwestii. Ale jest ~1/3 cięższy.

Tu chodzi o masę całego ustrojstwa. I dlatego m.in. w różnorakich konstrukcjach stalowych stosuje się profile puste a nie o przekroju pełnym.
Rura fi12 o ściance 2mm zrobi pewnie taką samą robotę na zginanie co pręt fi10 przy czym będzie od niego lżejsza.

Wspomniana rura 17,2 może odpowiadać wytrzymałości pręta fi12 przy czym dalej rura jest lżejsza lecz o większej średnicy a co za tym idzie bardzo prawdopodobne (nie chce mi się liczyć ;p) że ma większy moment bezwładności = jest wytrzymalsza na zginanie niż wspomniana rura :)

Awatar użytkownika
Puzon
Posty: 263
Rejestracja: 17 września 2009, 11:59
Lokalizacja: Szczedrzyk

Re: Gdzie dostanę gładki pręt fi 12

Postautor: Puzon » 30 sierpnia 2015, 23:37

michal.m pisze:Przekrój okrągły pełny mniej wytrzymały od rurowego? Kto Wam takich bajek naopowiadał?
Sam se naopowiadałem osobiście pręt wygłem a rurki ni hu hu nie dałem rady być może zmęczyłem się przy pręcie a drugiej próby nie robiłem :mrgreen:
https://www.facebook.com/motobajkal/

Jest nas tylu i każdy ma prawo do własnego stylu.


kuchnie Ruda Śląska

Wróć do „WARSZTATY, SKLEPY, USŁUGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika